Kradzież tożsamości to jedno z najpoważniejszych zagrożeń świata cyfrowego. Polega na nielegalnym wykorzystaniu danych osobowych w celu osiągnięcia korzyści, na przykład zaciągnięcia kredytu albo kradzieży pieniędzy z konta. Każdy, kto nie chroni odpowiednio swoich informacji, może stać się ofiarą tego przestępstwa.
Jak dochodzi do kradzieży tożsamości?
Cyberprzestępcy wykorzystują różne metody, aby zdobyć dane osobowe. To m.in. phishing (fałszywe wiadomości skłaniające do podania danych wrażliwych, wyłudzanie danych przez osoby podszywające się np. pod pracowników banku), kradzież dokumentów czy wykorzystywanie złośliwego oprogramowania.
Dlaczego kradzież tożsamości jest niebezpieczna?
Jeśli przestępcy wejdą w posiadanie Twoich danych, mogą:
- Zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w Twoim imieniu.
- Dokonywać zakupów online na Twój koszt.
- Podszyć się pod Ciebie podczas kontaktu z różnymi instytucjami.
- Narazić Cię na problemy prawne lub finansowe.
Chroń dokumenty i unikaj ryzykownych zachowań online
W przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego albo innego dokumentu natychmiast zgłoś sprawę odpowiednim instytucjom. Używaj silnych haseł do urządzeń i aplikacji, a także włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Nie klikaj w podejrzane linki ani nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców. Korzystaj z programów antywirusowych i aktualizuj swoje oprogramowanie. Starannie selekcjonuj informacje, którymi dzielisz się w mediach społecznościowych – zbytnia wylewność może zostać wykorzystana przez oszustów.
Regularnie monitoruj stan swojego konta
Sprawdzaj wyciągi i historię transakcji, by szybko wykryć nieautoryzowane operacje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto sprawdzić, czy nie figurujesz w rejestrach dłużników.
Rozważ zastrzeżenie numeru PESEL
Zastrzeżenie numeru PESEL sprawi, że nikt nie wykorzysta go bez Twojej wiedzy. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe przy zawieraniu umowy kredytu czy pożyczki mają obowiązek sprawdzić, czy PESEL nie jest zastrzeżony. Zastrzeżenie numeru oznacza więc, że nikt nie zaciągnie zobowiązania na twoje konto. Kiedy sam będziesz chciał skorzystać z kredytu lub pożyczki, po prostu cofniesz zastrzeżenie.
Z zastrzeżonym numerem PESEL nadal możesz:
- zarejestrować się do lekarza,
- zrealizować receptę,
- wypłacić środki w bankomacie,
- zlecić przelew bankowy,
- wyjechać za granicę lub
- załatwić sprawę urzędową.
Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości?
- Natychmiast zgłoś kradzież tożsamości na policję i poinformuj o problemie swoją instytucję finansową.
- Zastrzeż skradzione dokumenty. Dzięki temu nikt nie użyje ich do zawarcia umowy na Twoje nazwisko.
- Zmień hasła i upewnij się, że Twoje konta są bezpieczne.
Fot. Pixabay